in do druku, dom i szkoła, grafika, rozwój, twórczo i kreatywnie

Kolorowanki zentangle (część 2). Pasja jak bumerang

at
kolorowanki-zentangle-2

Wracam z drugą, obiecaną częścią. Kolorowanki zentangle zostały zaproponowane przez Chytruski na fp, a w pierwszej transzy Pochłoniętej przez zentangle znaleźli się lis, świnka i smok oraz kilka powodów, dla których uważam, że podejmować działania artystyczne może – a nawet powinien – każdy z nas

Część 2 – tym razem czeka na Ciebie pies, kot, ważka i dinozaur (na specjalne zamówienie, a dzieciom się przecież nie odmawia 😉). Tym samym zamykam serię zamówień na kolorowanki zentangle, by wkrótce otworzyć coś nowego ♥️

Przychodzę też do Ciebie z pytaniem: jakie miejsce w Twoim życiu zajmuje pasja? Nie podam Ci złotego środka, uniwersalnego rozwiązania, ani motywacyjnych zachęt. Ale zapraszam Cię do samodzielnego myślenia…

Podkulałam ogon, bo starsi zawsze mają rację

Kolorowanki zentangle pies

Pobierz:  Pies

…bo kiedy inni myślą za Ciebie łatwiej jest przerzucić winę za ewentualne niepowodzenia na kogoś innego, prawda? No ale ludzie przyzwyczajają nas do tego, wyręczają w myśleniu. Dają i narzucają rady. Każdy swoją. Z pasji rodziny nie wyżywisz (ale masz lat 10; na razie nie karmisz, a jesteś karmiony; a pasja zdąży się jeszcze kilka razy zmienić; albo wręcz przeciwnie i niespełniona będzie Cię męczyć). Polaka i matmy się ucz, tyle że 16 lat temu nikt Ci nie powiedział, że ojczysty język to zdecydowanie za mało dla świata, a z matmy najbardziej przydaje się liczenie na siebie. Dodatkowo z chemii najlepiej pamiętam zbiorową sraczkę przed klasówką, z biologii suchar o amebie i nibynóżce, a geograficzne zagwozdki rozwiązują google mapsy. Mimo to wtedy podkulałam ogon, bo otaczali mnie starsi, doświadczeni ludzie. A starsi, doświadczeni ludzie są mądrzejsi i zawsze mają rację, prawda? 

Człowiek jak kot – lubi chodzić swoimi drogami

Kolorowanki zentangle kot

Pobierz:  Kot

Żeby nie było, zwykle byłam 5-tkową uczennicą. Wiecie, taką przygotowaną od A do Z. Zawsze z perfekcyjnymi notatkami i pracami domowymi. No ale obowiązków i nauki przybywało, a czasu nie. Ściąganie zatem też opanowałam do perfekcji, bo 5 musi być! Może dlatego z łaciny pamiętam głównie łacinę podwórkową 😅😂No ale dla rodziców ocena to bardzo ważny, czasem najważniejszy hasztag. Dzięki piątce dzieciaka swego pochwalisz je nad innego, ot co. 

Człowiek jest jak kot, lubi chodzić własnymi drogami. Tylko się boi. Boi się powiedzieć tak, boi się powiedzieć nie, boi się powiedzieć inaczej, niż mówi mama, tata, babcia, ciotka – dziesiąta woda po kisielu, czy koleżanka z ławki. Boi się, że się nie uda i usłyszy: no i na co Ci to było. 

Tylko przychodzi taki moment, gdy człowiek trzyma te wszystkie rady w dłoniach i nagle okazuje się, że zostaje z nimi sam.  Czasem wszystko jest totalnie z innej parady. A przecież trzeba się jakoś w tym wszystkim odnaleźć. Duży wybór nie zawsze oznacza dobry wybór. Na te 5-tki z polaka i matmy nikt nie patrzy. Ważniejsze są umiejętności, energia, flow, działanie, pomysł, rozwiązywanie problemów, komunikacja. 

Ciężkie tyły – lata niepotrzebnych rzeczy

Kolorowanki zentangle dinozaur

Pobierz:  Dinozaur

Nawet starsi i mądrzejsi nie mogą przewidzieć, w jakim kierunku za x lat pójdzie świat. 16 lat temu na hasło jestem informatykiem większość patrzyła z politowaniem. Aktualnie ci informatycy to jedna z lepiej zarabiających branż. 

Nawet starsi i mądrzejsi nie przewidzieli, że za x lat ludzie będą traktować swoją pracę w kategoriach przyjemności, a nie smutnego obowiązku. Coraz częściej staramy się, aby praca w jak największym stopniu odpowiadała naszym pasjom. 

Właśnie, pasja. A jeśli ta zawsze była, ale na drugim, trzecim, czwartym planie? Zaniedbana, schowana, traktowana po macoszemu jako nieprzydatna, niepotrzebna, bo 5-tki z polaka i matmy ważniejsze. I nagle te rady w dłoniach jakoś zaczynają przeszkadzać. I ten ogon niepotrzebnych rzeczy zaczyna jakoś ciążyć. I jakoś trudno rzucić sprawy, na które poświęciło się tyle lat, ale to zaszufladkowe hobby też już męczy bułę. 

Ważne i ważniejsze – tylko dla kogo?

Kolorowanki zentangle ważka

Pobierz:  Ważka

Okazuje się, że – w przeciwieństwie do innych rzeczy – doskonale pamiętam swoje pierwsze rysunki, niepowodzenia z kolorowankami, własnoręcznie malowane torby, ciekawą lekcję o op-arcie w gimnazjum, czy próby z face paintingiem. Tylko zawsze pojawiało się, według starszych i mądrzejszych, coś ważniejszego, coś pilniejszego. Moje rysunki lądowały w śmieciach, na pulpicie był konkurs z historii, konkurs z polskiego, niewątpliwie ważna matura, no i studia, które dadzą mi wspaniałą pracę.

No jeśli ciotki naopowiadały Ci turbo-zajebistych rzeczy o pracy pedagoga, to ja chętnie pomogę przełamać – z doświadczenia i bliskiego otoczenia – większość tych żałosnych mitów. Żeby nie było, od pierwszego roku studiów pracowałam już w kierunku swojego przyszłego zawodu. Zaczynałam od małych prac, aż marketingiem szeptanym szłam sobie coraz dalej. Szanse były ogromne, ale wielu spraw nie kończyłam. Zwyczajnie nie czułam tego flow. Natomiast samą pracę z dziećmi kochałam i kocham ponad wszystko. Z nimi współpracuje się (tak, współpracuje) znacznie lepiej, niż z niejednym dorosłym. Serio. 

Pasja to moje centrum sterowania kosmosem

Pasja rozwija, angażuje, aktywizuje. Niezależnie od tego, czy czynimy z niej swoją pracę, czy wręcz przeciwnie – traktujemy ją jako element odrywający nas od codzienności. 

Widzisz, dla mnie pasja to takie serce, które pompuje energię w pozostałe aspekty życia. Sam fakt, że mogę swoje hobby rozwijać (i vice versa, bo ono rozwija mnie) ładuje moje akumulatory, siłę i chęci do innych rzeczy. Do tej pory trzymałam te wszystkie rady w dłoniach i czułam się ciężka i pogubiona. Nie wiedziałam, które są dla mnie ważne, a które spokojnie mogę odrzucić. Postawiłam więc swoje życie na głowie (więcej światła na sprawę rzucam tutaj: O mnie 😊). Podziękowałam cudzym opiniom i złotym radom. Przymknęłam oko na nieprzychylne spojrzenia i ciche gadanie. Wzięłam się za samodzielne, świadome myślenie, które – no sorry – czasem boli.

Okazało się, że brakowało mi właśnie tego serducha, które stanowiłoby centrum moich spraw. Początek był okropny, ale ostatecznie dostałam skrzydeł i jest mi lżej nawet wtedy, gdy wcale lekko nie jest. Na pewno jest mi łatwiej ustalać priorytety. A jeśli potrzebuję rady, po prostu pytam. Ostatecznie jednak decyzje podejmuję według własnego zdania i na własny rachunek.

Wiesz? To działaj!

Pomyśl o osobach, które przez spory kawał życia szukają takiego punktu zaczepienia, jakim jest pasja. Jeśli zatem masz to szczęście i już wiesz, co Cię uszczęśliwia – nie odrzucaj tego, nie zapominaj, nie zaniedbuj. Po prostu znajdź na to trochę miejsca w swoim życiu. W przeciwnym razie zaniedbana pasja może wrócić i rąbnąć Cię w łeb. Wtedy trochę trudno się otrząsnąć. 

Kolorowanki zentangle – drukowanie

⇒ Kolorowanki zentangle można drukować w formacie A4.
 Tworzone dla Was materiały są wyłącznie do użytku niekomercyjnego (własnego).
⇒ Podobają Ci się kolorowanki zentangle? Podziel się nim z innymi ♥ 
⇒ A może wpadły na Twoje sosziale? Oznacz Chytrą Sztukę, a wpadnę z pozdrowieniami 😍


kolorowanki zentangle

Sharing is caring ♥Share on Facebook63Pin on Pinterest2Share on Google+0Tweet about this on Twitter
 • Pasja, to coś co powinno być stale karmione 🙂 Nieważne, czy lubimy malować , rysować pielić w ogródku, szydełkować, czy lepić z gliny. To nasza siła napędowa i energia do działania. Cudownie jest ją odkryć i znależć na nią czas, choć odrobinę każdego dnia.

  • Ujęłaś samo sedno 🙂 Karmimy ją, ona nas. Równowaga w całej swojej okazałości.

 • Pasja – serce pompujące energię – przepięknie to ujęłaś <3

 • Urszula Dębska

  Może i z pasji nie zawsze człowiek wyżyje ale nadaje ona sens ludzkiemu życiu. Sprawia, że bardziej nam się chce niż nie chce. To właśnie pasja motywuje nas do działania 🙂

 • trzeba mieć dobry wzrok by niektóre elementy pokolorować

 • Ola Tlałka

  Z tego typu wpisem na blogu się jeszcze nie spotkałam. Coś oryginalnego. 😀 Zostanę na dłużej. W wolnym czasie na pewno coś pokoloruję. 😉

  • Wspaniała wiadomość, zapraszam 🙂 A jak Ci czasu na kolorowanie zabraknie, to plakaty również się polecają.

 • Akurat uważam, że pasja jest nieco przereklamowana. Tzn. ważna jest w życiu, ale wszelkie hasła typu musisz koniecznie wykonywać pracę związaną ze swoją pasją, to łatwa ścieżka do wypalenia. A kolorowanki bardzo ładne. Zwłaszcza ważka.

  • Sama mam totalną alergię na słowo MUSISZ. Każdy samodzielnie decyduje (znaczy, hm, dobrze by było, żeby samodzielnie decydował) co jest mu potrzebne i co jest dla niego dobre. Mnie zawsze ciągnęło w jedną stronę, a odciągano w drugą. Więc wypaliłam się szybciej niż zapałka. Natomiast prawdą jest, że z takich kwestii jak pasja, motywacja, zarządzanie czasem (itp) robi się masę sloganów i na siłę inspirujących haseł, co rozsądnych i świadomych ludzi prowadzi z czasem do odruchu wymiotnego.

 • Ale cudne, szczególnie podoba mi sie kot :).

 • Moja pasja zajmuje w życiu bardzo ważne miejsce. Nie wyobrażam sobie życia bez niej, wydaje mi się, ze byłoby puste i nudne. A tak mam swoją odskocznię, swój azyl, swój prywatny kawałek świata! 🙂

 • Ale świetny wpis 🙂 Przeplatasz te cudne kolorowanki tak ważnymi kwestiami, że aż z przyjemnością upłynęło mi tych kilka minut 🙂 Zdecydowanie masz rację: pasja jest niezmiernie ważna w naszym życiu. Zajmuje głowę, przekierowuje myśli w kierunku li tylko pozytywnym, ratuje przed frustracją… oj długo by jeszcze wymieniać. Ja osobiście babram się w masie solnej i co prawda obecnie robię to z doskoku i głównie wieczorami, to jednak jako remedium na stres i smutek jest to zajęcia dla mnie osobiście niezawodne 🙂

 • Refleksje o szkole i „niezbędnej” wiedzy niestety prawdziwe. Uczy się trylionów mało albo wcale nieprzydatnych rzeczy, a tych istotnych nie, bez sensu. A grafiki piekne!

  • Czas tak bardzo weryfikuje to wszystko… Na szczęście obecnie coraz częściej w szkole kładzie się akcent na pracę metodą projektową, działania praktyczne, czy samodzielne myślenie.
   Dziękuję!

 • Agnieszka Jarosz

  Piękne kolorowanki. Dla mnie od zawsze kolorowanie było sposobem na rozładowanie emocji, wyciszenie. Zawsze sprawiało mi olbrzymią przyjemność

 • Ależ one są piękne ! Lecę drukować !

 • Moja córka (5 lat) uwielbia kolorowanki. Tymi będzie napewno zachwycona. A i ja chętnie „pomogę” jej z kilkoma, mimo że ona świetnie radzi sobiez tym sama.

  • Rodzinne kolorowanie, to lubię 🙂 Made my day! A jaki poniedziałek, taki cały tydzień.

 • Wow, rewelacyjny wpis i jak go tak czytałam to naprawdę się ucieszyłam, że rodzice, a w szczególności mój tata zobaczył we mnie artystkę już od najmłodszych lat i wspierał ile się da. Mimo tego że nie mieli środków, żebym poszła na zajęcia z rysunku, to bardzo dopingowali i mobilizowali mnie do rysowania w domu. To dzięki tacie i długim rozmową dałam się przekonać 15 lat temu na Liceum Plastyczne, za co jestem im wdzięczna do dzisiaj 😀 Później dokonywałam już wyborów sama, ale z wcześniej wyznaczonej ścieżki nie zboczyłam i zostałam projektantem wnętrz 😀 Na koniec dodam jeszcze, że tworzysz wspaniałe rysunki 😀

 • Ja do pasji mam bardzo ambiwalentny stosunek. Ostatnio jest jakaś niesłychana moda, a wręcz presja żeby mieć pasję, oddawać się jej, a najlepiej rzucić dla niej pracę w korpo. Zupełnie bez sensu :/

  • A i owszem. Świadoma jednostka wie, co dla niej jest z sensem, a co bez. Nie warto pozwalać, aby uszczęśliwiano nas na siłę. Ja na przykład nie poddaję się sloganom dot. zarządzania czasem 🙂 Całe te cosie powodują, że zarządzam zarządzaniem, a dni jakby jeszcze bardziej się kurczą. Totalnie nie dla mnie.

 • Biorę ważkę 🙂 od wielu lat ciągnie się za mną ten motyw, często wykorzystuję go w decoupage. Tym razem pójdzie na ścianę.

 • Ja też biorę ważkę! 😉

Show Buttons
Hide Buttons