
Serducho na Dzień Babci i Dziadka – Supeł jest super!
Dwa dni temu przemierzałam morze internetu za inspiracją na poszewki dekoracyjne. Niestety, większość pomysłów jest zwyczajnie nie dla mnie. Babcia pracowała w Imperium Poznańskiego, mama niejedną spódnicę sprawiła sobie na lato i niejeden sweter na zimę, ale – wbrew genom – szycie i szydełkowanie to moja pięta achillesowa. Wycinam z ubrań wszystkie metki, a nie potrafię nawet porządnie dziury załatać. Trafiłam jednak na szalenie prostą metodę, dzięki której ze starej bluzki wykonałam poszewkę na poduszkę, a z kawałka filcu serducho na Dzień Babci i Dziadka.
Supeł jest super!
—
Poważnie! Robienie supłów to pożyteczne z przyjemnym: dzieciaki tworzą piękny upominek, ćwicząc równocześnie małą motorykę i cierpliwość. Praca nadaje się na zajęcia domowe, szkolne i pozalekcyjne.
Motoryka mała w skrócie: czynności wykonywane przez palce i dłonie. Doskonaląc motorykę małą dziecko ćwiczy kontrolowane ruchy rąk i palców, chwytanie rzeczy jedną ręką, posługiwanie się danym przedmiotem w określonym celu, skoordynowane ruchy obu rąk. Im lepiej dziecko panuje nad dłońmi oraz paluszkami, tym lepiej radzi sobi sobie z umiejętnościami samoobsługi, rysowaniem, czy pisaniem.
Materiały
—
♥
szablon serca (do pobrania)
♥ cienki filc, bądź niestrzępiący się materiał
♥ wata do wypełnienia serca
♥ sznurek/wstążka/brelok do wykonania zawieszki
♥ nożyczki
♥ ołówek
Serducho – krok po kroku
—
► Serducho z szablonu odrysujcie na materiale pamiętając, że zawieszka ma przód i tył.
► Serca przyłóżcie do siebie tak, aby po jednej i po drugiej stronie widoczny był odrysowany szablon.
► Serducho tnijcie po obwódce w cienkie paseczki, jak na zdjęciu niżej. Nie zmniejszajcie ramki serca. Obwódkę specjalnie wykonałam takiej grubości. Za pierwszym razem pracowałam na mniejszej ramce, paseczki wyszły za krótkie i ni w ząb szło wiązanie supełków. Długość frędzelków wyregulujecie na końcu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
► Teraz odwróćcie obie strony serducha tak, aby narysowany szablon znalazł się w środku. Czas na zawiązywanie supełków. Każdy paseczek wiążecie na 2 supełki. Możecie mocniej ścisnąć, ale ostrożnie! Jeśli paseczek u podstawy jest bardzo cienki może się zerwać.
► Na tym etapie zacznijcie serducho wypychać watą. Nie dawajcie jej za dużo, żeby nie zaczęła wychodzić bokami. Do środka włóżcie brelok lub kawałek sznurka/wstążki z pętelką na końcu. Supełkujcie serducho i sukcesywnie dokładajcie watę.
► Po zawiązaniu wszystkich supełków możecie poucinać frędzelki na wybraną długość. Gotowe 🙂
Przekształcając wcześniejsze pomysły z powodzeniem stworzycie dla Babć i Dziadków: stempelkową kartkę, przepiękny bukiet lub broszkę lub tabliczkę z życzeniami.