laurki i kartki okazjonalne chytra sztuka
DIY,  pracownia plastyka

Laurki i kartki okazjonalne – chytre triki

organizer nauczyciela chytra sztuka

Laurki i kartki okazjonalne to typowy i częsty prezent lub dodatek do prezentu na różne okazje. Jest to również świetne zajęcie i zabawa dla każdego, niezależnie od wieku.

Tym razem chciałabym Wam pokazać kilka sposobów na stworzenie laurki z równoczesnym eksperymentowaniem na papierze. Wrzucam Wam też pomysły na to, co można zrobić z gotową pracą, aby zyskała mniej typowy charakter lub stała się częścią innej pracy plastycznej, którą także można wykorzystać w ramach podarunku na różne okazje.

Przy pracach plastycznych z dziećmi pamiętajcie, by mieć otwartą głowę. Jeśli macie ochotę coś specjalnie dokupić do Waszego domowego, plastycznego wyposażenia – to spoko. Ale czasem wystarczy zainspirować się pomysłem i przełożyć go na materiały, jakie już w domu posiadacie. Prawdopodobnie będziecie osiągać inne efekty, niż w instrukcjach i super. Inspiracja nie jest odtwarzaniem 1:1. Liczy się dobra zabawa, odkrywanie i eksperymentowanie.

⇒ Zobacz także: Zrywane bileciki dla Mamy i Taty

Laurki i kartki okazjonalne – co potrzebujecie?

  • farby plakatowe / farby akwarelowe / kredki akwarelowe
  • pędzelki (opcjonalnie gąbeczkę)
  • kubeczek z wodą
  • podstawkę / talerzyk na farby
  • blok techniczny / blok do akwareli / blok z Tigera Kolorowanki akwarelowe
  • cienkopis wodoodporny (swój kupowałam chyba w Empiku: cienkopis kreślarski Uni PIN-200 grubość 0,3)
  • ołówek
  • gumkę
  • linijkę
  • cyrkiel
  • nożyczki
  • ramki na obrazki
  • rzeczy do tworzenia i ozdabiania kartek np. kolorowy blok techniczny, klej, tasiemki, mazaki

Do farb akwarelowych polecam blok akwarelowy. O tym, że nie posiadam drogich ani profesjonalnych farb ani bloków piszę poniżej, ale! Bloki akwarelowe nie za miliony monet znajdziecie np w Tigerze. Do zabaw z dziećmi to są naprawdę wystarczające materiały. Sama z nich korzystam.

Farby plakatowe

W przypadku farb plakatowych nie osiągniemy takich samych efektów, jak w przypadku farb i kredek akwarelowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby takimi farbami wykonać pracę. Najważniejsze są zabawa i odkrywanie.

Kredki akwarelowe

Kredkami akwarelowymi można malować metodami np.:

  • suche na suche – po prostu tworzymy pracę jak za pomocą zwykłych kredek,
  • mokre na suche – zamaczając rysik w wodzie i nakładając od razu mokry kolor na kartkę,
  • mokre na mokre – za pomocą pędzelka lub wilgotnej gąbeczki zwilżamy wcześniej kartkę wodą (ale ostrożnie, aby nie przesadzić), następnie malujemy mokrą kredką. 

Zachęcam do kombinowania, próbowania. Własne odkrycia cieszą najbardziej.

Farby akwarelowe

Znajdziecie je w kostkach albo w tubkach. Ja posiadam farby akwarelowe w tubkach i nie są to żadne farby dla profesjonalistów (Creadu, Zestaw akwarela 24 elementy, Empik). 

Tak jak w przypadku kredek akwarelowych możecie malować mokre na suche (nakładanie farby na suchy karton) albo mokre na mokre (nakładanie farby na zwilżony karton).

Zabawa farbami akwarelowymi daje dużo ciekawych, ale często nieprzewidywalnych efektów. Opowiedz dziecku o akwarelowych podstawach, jakie warto wiedzieć przy malowaniu, ale! Nie ograniczaj dziecka. Niech się tym bawi, poznaje, doświadcza, sprawdza. Możecie też:

  • próbować ściągać nadmiar farby z kartonu za pomocą chusteczki higienicznej, co daje efekt podobny do chmurek,
  • jeszcze mokrą na kartonie farbę posypać szczyptą soli i obserwować, co się dzieje, 
  • do mokrej farby docisnąć lekko folię spożywczą, a po wyschnięciu delikatnie oderwać, 
  • na mokrą farbę dmuchać przez słomkę, 
  • stempelkować za pomocą paluszków, gąbki, czy innych rzeczy o ciekawych fakturach.

⇒ Zobacz także: Magnesy decoupage na każdą okazję

farby akwarelowe chytra sztuka

Laurki i kartki okazjonalne – Kolorowanki akwarelowe z Tigera

Polecam Wam pobuszować w Tigerze po plastycznym asortymencie. Znajdziecie tu wiele ciekawych materiałów i przyborów w sensownych cenach, a totalnie wystarczających do zabaw, prac i eksperymentów plastycznych z dziećmi.

To właśnie w Tigerze upolowałam Kolorowanki akwarelowe, w których delikatnie narysowane są kwiaty. W kolorowance znajdziecie 20 kartek z motywami kwiatów (148 x 210 mm, 300 g). Widziałam także inne bloki tego typu, w różnych rozmiarach i z innymi motywami. Niekiedy można dostać także czyste bloki do akwareli.

Myślę, że takie kolorowanki akwarelowe to ciekawa alternatywa dla zwykłych kolorowanek. Można dzięki temu poeksperymentować z innymi technikami plastycznymi, sprawdzić inne przybory. Jak już wspomniałam, zabawa z akwarelami czy kredkami akwarelowymi daje sporo nieprzewidywalnych, ale fajnych efektów. 

Farby plakatowe

Wystarczy pomalować wybraną kartę z kwiatami. Dzięki temu, że papier jest dość gruby praca nie powinna się za mocno zwijać ani marszczyć.

Trik. Jeśli jednak zechcecie trochę poeksperymentować weźcie białą kredką świecową i obrysujcie kwiaty po konturze. Następnie mocno rozwodnionymi farbami plakatowymi pokryjcie kartkę wybranymi kolorami. Spod kolorów zacznie pojawiać się Wasz obrazek. 

Kredki akwarelowe

Delikatnie kolorujemy wybrane kwiaty, łącząc ze sobą kolory. Następnie mokrym pędzelkiem rozcieńczamy nasz rysunek. Można nałożyć większą kropelkę wody, podnieść kartkę i obserwować, co się z kroplą zadzieje, jaki kształt zostawi. Do rozcieńczania kolorów można też użyć delikatnie zwilżonej, małej gąbeczki.

Warto eksperymentować i sprawdzać, jakie efekty uzyskamy za pomocą sposobów, które opisałam wyżej (suchy na suchy, mokry na suchy, mokry na mokry).

Tulipany zrobiłam za pomocą kredek akwarelowych i zostawiłam je bez wyraźnego obrysu.

laurki i kartki okazjonalne chytra sztuka

laurki i kartki okazjonalne chytra sztuka

Farby akwarelowe

Na podstawkę/talerzyk wyciskamy dosłownie trochę farby i dodajemy trochę wody. W zależności od tego, jak mocno farbę rozwodnimy, tak bardzo ona będzie transparentna, czyli:

  • jeśli dodamy do niej mniej wody, kolor będzie intensywniejszy i mniej prześwitujący na papierze,
  • jeśli dodamy więcej wody otrzymamy jaśniejsze, bardziej prześwitujące plamy

Kwiatom wiśni nadałam mało wiśniowy kolor 😀 W tej pracy najpierw obrysowałam kwiaty cienkopisem, a potem wypełniałam akwarelą. Jaśniejsze plamy wychodzą poza kontur kwiatów.

Jak widzicie na drugim zdjęciu już samym faktem dodania konturu można zmienić charakter naszej laurki. Myślę, że te kolorowanki z Tigera są dobrym sposobem na pierwsze zabawy z akwarelą. Wiecie, jest już jakiś kształt i tak naprawdę można się skupić na eksperymentowaniu z kredkami/farbami.

laurki i kartki okazjonalne chytra sztuka

Laurki i kartki okazjonalne

Potrzebujecie:

  • linijkę
  • ołówek
  • gumkę
  • cyrkiel
  • cienkopis wodoodporny
  • farby: akwarelowe / plakatowe
  • blok do akwareli / blok techniczny

Polecam Wam znaleźć np na Pinterest kwiatki (czy inne rysunki) w stylu doodle. Są to najczęściej dość proste rysunki, przy których tworzeniu dobrze bawić się może zarówno dziecko, jak i dorosły. Doodle mogą wyglądać zabawnie i niezobowiązująco, ale lubię ten efekt, zwłaszcza jeśli dodaje się do niego koloru.

Ołówkiem rozrysowałam okienka, w których potem umieszczałam różne kwiaty.

doodle chytra sztuka

Następnie za pomocą farb akwarelowych pokrywałam kwiaty różnokolorowymi plamami. Trik: W tym przypadku lepiej sprawdzi się mniejsza intensywność kolorów, zwłaszcza tych ciemnych.

kartki okazjonalne chytra sztuka

Przy kolejnej pracy za pomocą cyrkla narysowałam kilka okrągłych okienek, a w nich florystyczne motywy.

laurki i kartki okazjonalne chytra sztuka

Tym razem postanowiłam nie zamalowywać całych kwiatów, a jedynie przestrzeń dookoła nich. Za pomocą kredek akwarelowych przy konturze kwiatków robiłam ciemniejsze kreski, oddalając się od konturu zmniejszałam nacisk kredki. A potem to już zabawa ilością wody nabieranej na pędzel, rozmywanie nałożonej na karton kropli poprzez podnoszenie i delikatne obracanie kartki w dłoniach.

laurki i kartki okazjonalne chytra sztuka

Laurki i kartki okazjonalne – co dalej?

No dobrze, mamy przygotowane prace i co dalej? Możemy:

  • Na odwrocie pracy wypisać życzenia i wręczyć naszą pracę jako laurkę.
  • Oprawić prace w ramki. Moim zdaniem nabierają wtedy naprawdę eleganckiego charakteru. Wyglądają nie jako dodatek do prezentu, a jak prezent sam w sobie.

laurki i kartki okazjonalne chytra sztuka

laurki akwarelowe chytra sztuka

  • Możemy także potraktować naszą pracę jako zestaw osobnych elementów i i to z nich tworzyć inne prace plastyczne. Dla przykładu, porozcinałam pracę z kwiatami w okrągłych okienkach. Zrobiłam to za pomocą nożyczek dekoracyjnych do papieru, co też ciekawie wpływa na wygląd pojedynczego kwiatka. Zobaczcie, że teraz z jednej pracy powstał nam zestaw małych ilustracji stworzonych własnymi rękoma. Miłe uczucie, co?

    Do stworzenia minimalistycznej kartki okazjonalnej wystarczy grubszy karton A4 (może być kolorowy), kawałek papieru innego koloru (może być samoprzylepny), klej, mazaki i jeśli macie ochotę, to jakiś element dekoracyjny (na zdjęciu dwa kwiatki z papieru). I kartka na Dzień Mamy z własną ilustracją gotowa.

laurka dzień mamy chytra sztuka

  • Poniżej także przykład tego, co można zrobić z wcześniej przygotowanej pracy plastycznej. Wycięłam pasek z trzema kwiatami, nakleiłam na kolorowy karton z bloku technicznego, brzegi ozdobiłam nożyczkami i voilà – zakładka do książki z naszą ilustracją gotowa 🙂 Można na górze zrobić jeszcze dziurkę, by przewlec przez nią wstążkę, czy kilka pasków muliny/włóczki z koralikami. 

zakładka do książki chytra sztuka

Na te chytre sposoby – oprawianie prac czy traktowanie ich jako punktu wyjściowego dla innych prac plastycznych – możecie działać w przypadku tak naprawdę każdej okazji i tematu. A pomysłów na wykorzystanie wcześniejszych prac plastycznych jest bez liku. Mogą stanowić tło, osobny element np do scrapbookingu, mogą stać się właśnie zakładką, okładką, pudełkiem na drobnostki, etykietą do prezentu.

Close
Verified by MonsterInsights