Gwiazda betlejemska na 5 sposobów
Gwiazda Betlejemska – dekoracja
Przyznaję, nie mam ręki do kwiatów. Zostawienie roślin pod moją opieką nigdy nie ma pozytywnego zakończenia. Mogę wpaść nakarmić kota, wyjść z psem, zaopiekować się gryzoniem, ale niezależnie od tego jak bardzo szczegółową otrzymam instrukcję, to z kwiatami zawsze idzie coś nie tak. Mimo to w tym roku postanowiłam, że obok choinki dekorację świąteczną stanowić będzie gwiazda betlejemska. Już zdążyłam dokonać złego, chyba nieco ją przymroziłam. Liczę jednak na to, że choć raz stanie się niemożliwe, bowiem powstała dla niej specjalna osłonka 🙂
Sposób wykonania
—
Różową plastikową osłonkę odtłuściłam, następnie pokryłam dwiema warstwami pasty strukturalnej, dzięki czemu osłonka uzyskała nierówną fakturę. Po wyschnięciu nałożyłam cienką warstwę białej farby akrylowej, przez którą lekko prześwitują różowe akcenty. Na koniec osłonkę udekorowałam pojedynczymi linkami oraz warkoczykami ze szpagatu, przeplatanymi koralikami. Z góry zawiesiłam uszytą z filcu gwiazdkę. I voilà!
Mając chwilę dla siebie poszukaj rzeczy, które masz na stanie (koszyk, stara doniczka, osłonka, wiaderko, stare ozdoby choinkowe, materiały plastyczne), rozłóż na stole, poszukaj inspiracji i stwórz do domu coś własnego na Święta 🙂 Może, podobnie jak ja, odpoczywasz przy handmade? Pomyślałam też nad kilkoma gwiazdami betlejemskimi dla Twojej pociechy. To co, dacie się zaprosić?
👉 Zobacz także: Świąteczne stemple z pianki i korków
Stempelki z rolki
Podstawowe materiały: rolka po papierze toaletowym, nożyczki, farba, karton. Praca plastyczna łatwa i szybka.
Tym sposobem dziecko może ozdobić kartkę świąteczną, czy wykonać wzór na papierze do pakowania prezentów. Powstały motyw pokolorujcie kredkami, wypełnijcie brokatem, farbami (pociecha może wystempelkować go paluszkami; tak powstał środek kwiatka na zdjęciu), wyklejcie kolorowym papierem… Cokolwiek wymyślicie, na pewno będzie pięknie. Ja lekko wilgotny motyw posmarowałam klejem, dzięki czemu niedoschnięta farba delikatnie się rozmazała, a na koniec troszkę posypałam brokatem.
Prosta gwiazda betlejemska z rolki
Podstawowe materiały: rolka po papierze toaletowym, nożyczki, klej, pędzelek, farba. Praca plastyczna łatwa.
Rolkę potnijcie na 5 kawałków, każdy z nich należy lekko spłaszczyć, a następnie pokryć farbą (póki farba jest wilgotna można ją delikatnie przyprószyć brokatem). Po wyschnięciu sklejacie płatki ze sobą. Z tak powstałej gwiazdy możecie zrobić bombki (wystarczy doczepić sznureczek), większą pracę plastyczną (nakleić na ciekawe tło, wykonać kartkę świąteczną), podkleić bibułą i zawiesić w oknie. Możecie też wykonać łodygę do gwiazdy, przekładając przez środek drucik/drucik kreatywny/słomkę. Żeby gwiazda trzymała się na druciku, z jednej jej strony wetknijcie jakiś koralik, robiąc tym samym ładny środek kwiatka, z drugiej strony podklejcie kawałkiem plasteliny.
Filcowa gwiazda betlejemska
Podstawowe materiały: szablon, filc, klej magic, koraliki, nożyczki, papierowy talerzyk. Jest to praca trudniejsza do wykonania w młodszej grupie, ale nie niemożliwa. Ważne by nie gonił Was czas i by grupa była niewielka. W domu praca jak najbardziej do wykonania. Na ile to możliwe nadzoruj działania dziecka, ale nie wyręczaj go. Dla młodszych dzieci polecam dobranie cieńszego filcu, będzie im się łatwiej wycinało.
Przebieg pracy jest dokładnie taki, jak na zdjęciach. Gdy klej musi dobrze złapać staram się czymś wyręczyć, w tym przypadku były to małe spinacze. Można również ułożyć stosik z książek i sklejone końcówki filcu wkładać pod tak przygotowany ciężarek. Za nim dziecko zacznie naklejać płatki na gwiazdę niech sobie je odpowiednio ułoży, by uniknąć pomyłki. Odklejanie może zniszczyć filc. Wykonaną gwiazdę przyklejamy do papierowego talerzyka. Papierowe talerzyki dzisiaj potrafią być tak fantastyczne (kształty, kolory, wzory), że śmiało można je traktować jako ramki do najprzeróżniejszych prac plastycznych. Właściwie nawet zwykłą tackę można ozdobić według własnych upodobań, a następnie w jej środek wkleić wykony obrazek.
Z filcowej gwiazdy można również zrobić dekorację do prezentów, broszkę, czy ozdobę na stół.
Bukiet z origami
Podstawowe materiały: kwadraty z papieru (5 kwadratów na jedną Gwiazdę), klej. Wykonałam dla Was instrukcję, jak Krok po kroku zrobić 1 płatek Gwiazdy (wystarczy kliknąć w grafikę).
Samo składanie jest naprawdę prostą sprawą, zdecydowanie możesz zaangażować do tego dziecko, nawet młodsze. Możecie równocześnie składać 2 płatki: Ty jedno, a poprzez obserwację Twoich działań pociecha drugie. Po złożeniu płatka na pół należy skleić przylegające do siebie skrzydełka. Następnie sklejacie płatki (jak na ostatnim zdjęciu Krok po kroku), po czym sklejacie dwa skrajne płatki ze sobą.
Wpis rozpoczął się „bukietem”, więc bukietem się zakończy. Wykonałam kilka gwiazdek z origami, nadziałam każdą na drucik kreatywny i przyozdobiłam (krawędzie kwiatków posmarowałam klejem i posypałam brokatem, a cały bukiet owinęłam w białą bibułę oraz przewiązałam wstążką). Z całego serca polecam, aby pomóc dziecku wykonać kwiatek z origami. Jest on idealny jako dodatek do prezentu. Według mnie piękniejszy jak kupny, bo własnoręczny. Robi wrażenie 🙂