kalendarze chytra sztuka
DIY

Kalendarze – pomoc dydaktyczna w Twoim domu

Kalendarze – magazyn pomysłów

Dzwońcie do rodziców, rodzeństwa, ciotek, teściów, znajomych. Niech przychylą Wam nieba, oddając w Wasze ręce… kalendarze. Mówię poważnie. To rewelacyjny surowiec do pracy z dziećmi. Kalendarze pełne są pięknych, różnorodnych zdjęć i obrazów na wiele okazji. Przy odrobinie wyobraźni można stworzyć dydaktyczne zaplecze na cały rok.

Nawyk wycinania obrazków z kalendarzy (i nie tylko) mam jeszcze za dzieciaka. Szukałam w nich najczęściej materiałów na kolaże, zdjęć do szkolnych projektów oraz inspiracji. Poza tym zawsze lubiłam kolekcjonować ładne obrazki. I tak już zostało. Nauczyłam się szukania i przerabiania rzeczy pozornie już bezużytecznych.   

Niekiedy brakuje nam pod ręką materiałów ponad, hm, podręcznikowych. Wtedy odpalamy internety, szukamy, drukujemy, kupujemy, a przecież wycinki z kalendarzy mogą stanowić różnego rodzaju szablony, tła, a nawet punkt wyjścia do rozmowy na wybrany temat. Pamiętam, jak obrazy namalowane przez osoby niepełnosprawne pomogły mi poruszyć z dziećmi temat niepełnosprawności, a zdjęcia krajobrazów, ludzi, życia codziennego nieraz wzbogaciły warsztaty dramowe.

Kalendarze to istna skarbnica motywów.  Znajdziecie w nich wszystko, czego dusza zapragnie: emocje, pogodę, pory roku, zwierzęta, dzieła sztuki, artystów, filmy, miasta, państwa, hobby. A wycinki można z powodzeniem zalaminować i tym samym stworzyć sobie gotowca na długi czas.

Ja wzięłam na warsztat kalendarz rowerowy Stowarzyszenia Rowerowe Podhale z malowniczymi krajobrazami. 

👌 Zobacz także: Dyplomy szkolne i podziękowania – 4 wersje do pobrania

Kalendarze – tematyczna kostka

pomoc dydaktyczna

Do tej pomocy dydaktycznej potrzebne Wam będzie kwadratowe pudełko (po przesyłce, kosmetykach), lepiej jednak większe niż za małe. Ja niestety musiałam skleić mini sześcian (jak za dawnych lat na matematyce). Na ścianki pudełka przyklejacie wybrane wycinki z kalendarza i gotowe. Gdyby pomysł Wam się spodobał, a chcielibyście uniknąć miliona zalegających w domu kostek, możecie stworzyć jedną wielokrotnego użytku. Będą Wam do tego potrzebne np. rzepy. Dzięki temu, zależnie od tematu, na jednym pudełku będziecie mogli wymieniać obrazki, bez niszczenia kostki oraz obrazków.

Pomysł na taką pomoc dydaktyczną poznałam na studiach podczas zajęć dramowych. Po kółku rzucaliśmy kostką, a na hasło STOP osoba, w której rękach znalazło się pudełko sprawdzała wyrzuconą emocję. Następnie z wycinków rozłożonych na podłodze wybierała zdjęcie postaci, która jej zdaniem wyrażała wskazaną emocję. Głupie? Proste? Zagrajcie, a zdziwicie się, jak różnie odbieramy postawy, mimikę twarzy, czy gesty.

Od tamtej pory przerabiałam tematyczną kostkę na wiele wariantów. Sprawdza się zarówno wśród maluchów, jak i młodzieży. Trzeba tylko odpowiednio znaleźć dla niej zastosowanie. Może być pomocą na wprowadzenie do tematu, na zabawę, na poruszenie ważnej kwestii, na ciekawy sposób powtórzenia materiału przed klasówką i niekoniecznie musi przybierać formę rzucania po kółku z hasłem STOP 😉

Kalendarze – zakładki do książek

Banalny sposób na wykonanie pięknych zakładek. Odrysowujecie kształt na zdjęciu z kalendarza, wycinacie, możecie dodać sznureczki, wstążki, pokusić się nawet o zalaminowanie pracy i gotowe. Kalendarze z reguły są dwustronne, więc i zakładki cieszą oko podwójnie 🙂

Do odrysowania kształtu zakładki mogą Wam posłużyć przygotowane przeze mnie szablony. Wystarczy, że wydrukujecie je na grubszym papierze.

zakładki z kalendarzy

⇒ Pobierz: Zakładki do książek - szablony

zakładki do książek chytra sztuka

➡ Zobacz także: Kolorowanki na Dzień Mamy

Kalendarze – praca plastyczna

Serca wycięte z purpurowych drzew, sylwetka złożona z nieba pełnego chmur (chodzić z głową w chmurach), to świetna zabawa formą, a dzieciaki naprawdę dają się w nią wciągać i z pewnością Was zaskoczą. 

Możecie wykonać uproszczoną wersję techniki paper cut. Robicie szkic, z którego wycinacie poszczególne elementy, a pod spód podklejacie obrazek z kalendarza. Taka praca z powodzeniem może zastąpić np. standardową kartkę okazjonalną.

Albo, tak jak poniżej, może zechcecie przywołać trochę słońca 😉  Rama okienna przyozdobiona zasłonkami w stylu doodle. Wystarczą nożyczki, papier techniczny i jeden pisak. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w dowolnym momencie dorysować coś do swojej pracy 😉 

kalendarze pomoc dydaktyczba

praca plastyczna z kalendarzy

Na koniec polecam łączenie różnych motywów ze sobą, jak w przypadku zdjęcia poniżej: zestawienie zimowej aury z ciepłem i słońcem.

kalendarze chytra sztuka

kalendarze chytra sztuka

 

 

 

Close
Verified by MonsterInsights